Insinöörikoulusta Polamkiin – Mikä muuttui?
Montaa poliisin ammatista haaveilevaa varmasti mietityttää, minkälaista on opiskelu Poliisiammattikorkeakoulussa. Onko Polamk samanlainen ammattikorkeakoulu kuin mikä tahansa muukin? Mikä on erilaista?
Pohtiessani hakeutumista Polamkiin pohdiskelin itsekin näitä kysymyksiä. Kuten jo esittelytekstissäni kerroin, opiskelin ennen Polamkiin hakeutumistani rakennustekniikan insinööriksi LAB-ammattikorkeakoulussa. Insinööriopinnot olivat erittäin teoriapainotteisia ja erityisesti matematiikan osuus oli suuri. Osasin siis arvata, että poliisiopinnot toisivat opiskeluarkeen suuren muutoksen.
Tie poliisiksi alkaa Poliisiammattikorkeakouluun hakeutumisella. Kuten moni tätä lukeva varmasti tietää, ei Poliisiammattikorkeakoulu ole mukana yhteishaussa, toisin kuin lähes kaikki Suomen muut korkeakoulut. Poliisiammattikorkeakoululla on täysin oma hakuprosessinsa, josta lisää tietoa löydät täältä Polamkin nettisivulta, Haku ja valinta -osion alta. Poliisiammattikorkeakouluun ei ole myöskään mahdollista päästä sisään pelkällä todistuksella. Itse asiassa toisen asteen todistuksen arvosanoilla ei ole merkitystä, sillä vaatimuksena on ainoastaan toisen asteen opintojen suorittaminen. Toki esimerkiksi äidinkielen opinnoista on hyötyä jo pääsykokeessa, koska kirjallinen koe on painoarvoltaan suuri.
Yhteishausta erillinen hakuprosessi ja pääsykokeet takaavat sen, että poliisiopiskelijoilla on hyvä asenne opiskeluun. Tulevan ammatin haasteet myös tiedostetaan ja niihin halutaan valmistautua mahdollisimman hyvin. Toki kaikilla on huonoja päiviä eivätkä kaikki asiat aina jaksa innostaa, mutta yleisesti poliisiopiskelijoilla on motivaatio kohdillaan. Asenteen lisäksi se, että kaikki ympärillä ovat matkalla kohti samaa ammattia, luo yhteisöllisyyttä. Osana yhteisöllisyyttä ovat myös poliisiopiskelijoiden käyttämät virkapuvut sekä Polamkin tapa tervehtiä jokaista vastaantulijaa koulun alueella.
Polamkilaisia sitoo yhteen myös se, että kampus on ulkopuolisilta suljettu alue. Poliisiopiskelijoilla on toki mahdollisuus käydä esimerkiksi ruokailemassa koulun ulkopuolella, mutta omia kavereilta ei ole mahdollista kutsua koululle joitakin poikkeuksia, kuten läheistenpäivää, lukuun ottamatta. Tästä johtuen koulupäivät kuluvat melko tiiviisti oman ryhmän porukassa.
Oman kokemukseni perusteella eräs suuri ero Polamkin ja insinöörikoulun välillä on käytännön harjoittelun määrä. Teorian ohella poliisiopintoihin kuuluu esimerkiksi voimankäyttöä, liikuntaa, ajokoulutusta, ampumakoulutusta ja kenttäharjoituksia. Vaikka opintojen alku onkin melko teoriapainotteinen, kasvaa käytännön koulutuksen määrä tasaisesti opintojen edetessä. Käytännön harjoitusten ja oppitunneilla käsiteltävien salassa pidettävien asioiden vuoksi melko suuri osa opinnoista on läsnäolopakollista lähiopetusta.
Poliisin AMK-opintoihin kuuluu noin 10 kuukauden mittainen harjoittelu, joka suoritetaan jollakin Suomen poliisiasemista. Harjoittelun ajaksi opiskelijat nimitetään nuoremman konstaapelin virkaan ja he tekevät töitä niin kentällä kuin tutkinnassakin. Toisin kuin insinööriopiskelijoiden, poliisiopiskelijoiden ei tarvitse itse hakea harjoittelupaikkaa. Harjoittelun ajalta maksetaan myös palkkaa.
Paljon on kuitenkin myös samaa. On luentoja, ryhmätöitä, tenttejä ja kirjoitustöitä. Myös monen poliisiopiskelijan jännittämä virkamiesruotsi kuuluu poliisin AMK-koulutukseen samoin kuin muihinkin korkeakoulututkintoihin. Poliisiopiskelijat ovat oikeutettuja samoihin Kelan tarjoamiin tukiin kuin muutkin korkeakouluopiskelijat. Luonnollisesti myös korkeakouluopiskelijoiden opiskelijatapahtumat ovat avoimia poliisiopiskelijoille. Tähän liittyen on eräs selkeä ero Polamkin ja muiden korkeakoulujen välillä: Meillä poliisiopiskelijoilla ei ole opiskelijahaalareita.
Herättikö tämä sinussa kysymyksiä? Haluaisitko tietää lisää Polamkissa opiskelusta? Voit lähettää minulle sähköpostia osoitteeseen [email protected].
Juhani