- Polamk
- fi
- Ajankohtaista
- Uutinen
Tuloksekas vuosi koulutuksessa ja tutkimuksessa
Polamkin vuoden 2024 toimintakertomus on valmistunut. Julkaisu kertoo muun muassa ennätyssuuresta opiskelijamäärästä, verkko-opetuksen kehittämisestä ja monipuolisesta tutkimustoiminnasta.
Poliisin peruskoulutukseen eli poliisi (AMK) -tutkintoon oli vuodelle 2024 historiallisen paljon aloituspaikkoja, yhteensä 500. Sadan aloituspaikan lisäyksen taustalla on hallitusohjelman tavoite lisätä poliisien määrää Suomessa. Aloituspaikkatavoite saavutettiin, kun opintoihin hyväksyttiin yhteensä 503 aloittajaa.
– Valitsimme uudet opiskelijat ennätysmäärästä hakijoita: koulutuspaikkaa tavoitteli yhteensä 5 220 henkilöä. Luvuissa näkyy se, että olemme suunnitelmallisesti tehostaneet opiskelijarekrytointia. Tavoitimme viime vuonna vierailuilla ja erilaisissa tapahtumissa arvion mukaan yli 130 000 ihmistä, kertoo Poliisiammattikorkeakoulun koulutus- ja tutkimusjohtaja Pasi Kemppainen.
Vuonna 2024 poliisi (AMK) -tutkinnon suoritti 268 henkilöä ja poliisi (ylempi AMK) -tutkinnon 26 henkilöä. Tavoiteajassa valmistui 90 prosenttia AMK-opiskelijoista ja kaikki YAMK-opiskelijat.
Poliisiopintojen tärkeä perusta on työelämäyhteys.
– Koulutuksen pitää tuottaa sellaisia osaajia, jotka suoriutuvat hyvin nykypäivän poliisityöstä. Olemmekin juuri päivittäneet tutkintokoulutusten opetussuunnitelmat, jotta pystymme varmistamaan sen, että poliisikoulutus vastaa työelämän vaatimuksiin ja toimintaympäristön muutoksiin. Opetussuunnitelmatyöhön osallistui laajasti Polamkin asiantuntijoita, ja saimme työhön tukea myös ulkopuolelta, kuten Poliisihallituksesta ja poliisilaitoksilta.
Täydennyskoulutuksen verkkokurssien osallistujamäärä tuplaantui
Verkko-opintojen kehittäminen ja tarjonnan lisääminen oli yksi Polamkin merkittävistä teemoista vuonna 2024.
– Historiallisen suuri opiskelijamäärä on haastanut meidät pohtimaan, miten saamme tilat ja opettajat riittämään. Olemme lisänneet mahdollisuuksia verkko-opintoihin, mutta monet ammattiaineet ja toiminnalliset harjoitukset edellyttävät edelleen lähiopetusta, sanoo koulutus- ja tutkimusjohtaja Pasi Kemppainen.
Verkko-opetuksen lisääminen on mahdollistanut myös täydennyskoulutuksen osallistujamäärien kasvun. Täydennyskoulutuksiin osallistuttiin vuoden aikana lähes 28 000 kertaa. Osallistujamäärä kasvoi noin 50 prosenttia, ja kasvun selittää verkkokurssien osallistujien määrän kaksinkertaistuminen edellisvuodesta.
– Yhä useampaan koulutukseen on voinut osallistua omalta työpaikalta eri puolilta Suomea. Täydennyskoulutustarjontamme on monipuolista: järjestämme kursseja, seminaareja ja neuvottelupäiviä poliisialan eri osaajille. Koulutamme esimerkiksi kyberrikostorjunnan osaajia, poliisikoiranohjaajia, moottoripyöräpoliiseja ja lupahallinnon asiantuntijoita. Tarjoamme koulutusta myös sidosryhmille, kuten Tullin ja Rajavartiolaitoksen henkilöstölle.
Pelipoliisi ja muut hankkeet kehittävät poliisin toimintaa
Polamkin tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnassa (TKI) painotetaan poliisin strategisia tavoitteita ja työelämäyhteyttä. Vuonna 2024 tuotimme useissa kansallisissa ja kansainvälisissä hankkeissa tietoa, jota voidaan suoraan hyödyntää poliisin toiminnassa ja sen kehittämisessä.
– Vuonna 2024 meneillään oli esimerkiksi jengirikollisuuteen liittyvä hanke, kyberrikostorjuntaan liittyvä hanke sekä Pelipoliisi-hanke, jossa kehitetään uutta moniammatillista toimintaa. Pelipoliisitoiminnan tarkoituksena on muun muassa ennaltaehkäistä ja torjua lapsiin kohdistuvaa haitallista toimintaa ja rikollisuutta digipelimaailmassa, kuvaa koulutus- ja tutkimusjohtaja Kemppainen.
– Muita teemoja TKI-toiminnassa olivat esimerkiksi talousrikostutkinnan tila, viharikollisuus, ihmiskaupparikokset ja järjestäytyneen rikollisuuden torjunta.
Tietoa poliisikoulutuksesta Polamkin verkkosivuilla
Tietoa TKI-toiminnasta Polamkin verkkosivuilla
socialShareGray
