Poliisiammattikorkeakoulu on Suomen ainoa poliisitutkimukseen erikoistunut korkeakoulu. Teemme soveltavaa tutkimus- ja kehitystyötä, joka palvelee poliisitoiminnan ja sisäisen turvallisuuden suunnittelua ja kehittämistä. Tuottamaamme tietoa hyödynnetään myös poliisikoulutuksessa.
Tässä osiossa voit tutustua TKI- eli tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoimintaamme.
Navigointivalikko
Tutkimus ja kehittäminen uutisotsikko
Uutiset
Sisältöjulkaisija
Takaisin Uusi TKI-toiminnan uutiskirje on ilmestynyt
Uusi TKI-toiminnan uutiskirje on ilmestynyt
Julkaisuajankohta 25.5.2022 15.05
Tyyppi:Uutinen
Polamkin tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnan (TKI) uutiskirje 1/2022 on julkaistu.
Uutiskirjeessä pohditaan tällä kertaa muun muassa sitä, miten voidaan vähentää ihmisten haavoittuvuutta kriisitilanteessa, pitäisikö Suomeen perustaa oma lähisuhdesurmien tutkimustoiminto ja miten viranomaisten tietojenvaihtoon liittyvät haasteet vaikuttavat ulkomaisen työvoiman hyväksikäytön ja ihmiskaupparikollisuuden torjuntaan.
Kolme kertaa vuodessa ilmestyvä TKI-uutiskirje julkaistaan suomeksi ja englanniksi. Uutiskirjeen voi tilata omaan sähköpostiin lähettämällä tilausviestin osoitteeseen [email protected]. Uutiskirjeessä julkaistuihin juttuihin voi tutustua verkossa osoitteessa polamk.fi/tki-uutiskirje.