Polamk järjestää ruotsinkieliseen poliisi (AMK) -koulutukseen täydennyshaun 6.5.–10.6.2025. Hakijoista valitaan opiskelijoita tammikuussa 2026 alkavaan koulutukseen.
Ruotsinkielinen poliisi (AMK) -koulutus alkaa 1,5 vuoden välein. Ensimmäinen haku seuraavaan ruotsinkieliseen koulutukseen järjestettiin alkuvuonna, ja hakijoita oli silloin 139.
– Tarjoamme nyt uuden mahdollisuuden hakea, jotta saamme varmemmin kurssille riittävästi opiskelijoita. Jos hakija on esimerkiksi sairastunut ensimmäisen haun valintakokeiden aikaan, hän saa toisen tilaisuuden näyttää osaamisensa. Tietenkin toivotamme tervetulleiksi myös täysin uudet hakijat, kertoo ruotsinkielisen koulutuksen koordinaattori, ylikomisario Christian Romberg.
– Jos olet miettinyt hakemista poliisikoulutukseen ja haluat opiskella ruotsiksi, keväällä on oikea hetki täyttää hakulomake!
Tammikuussa 2026 ruotsinkieliset poliisi (AMK) -opinnot aloittaa yksi luokka. Opiskelijat luokalle valitaan sekä ensimmäisestä että toisesta hausta. Jos hait ruotsinkieliseen koulutukseen jo alkuvuonna, voit hakea nyt uudelleen.
Hakuaika suomenkieliseen koulutukseen alkaa myös 6.5.2025. Huomaathan, että et voi hakea yhtä aikaa suomenkieliseen ja ruotsinkieliseen koulutukseen, koska niiden aloitusaika on sama.
Lisätietoa hakemisesta ja opiskelijavalinnoista: valinnat.polamk@poliisi.fi