- Polisyrkeshögskolan
- sv
- Aktuellt
- Nyhet
Innovativa lösningar till stöd för offer för våld i nära relationer
Det internationella projektet IMPROVE utvecklade bland annat en tjänst som baserar sig på artificiell intelligens till hjälp för offer för våld i nära relationer. Europeiska kommissionen belönade tjänsten som den bästa innovationen 2025.
En del av offren för våld i nära relationer identifierar inte helt sin egen situation och anmäler inte våld eller vet å andra sidan inte var de kan få hjälp. För många är det inte heller klart var och hur man kan få hjälp.
Det internationella projektet IMPROVE (Improving Access to Services for Victims of Domestic Violence by Accelerating Change in Frontline Responder Organisations) utredde särskilt varför offer för våld i nära relationer inte alltid söker sig till tjänster och hur situationen kan förbättras. Information om våld och ansökan om hjälp påverkas till exempel av offrets ålder, funktionsnedsättning, sexuella läggning och hur allvarliga offren upplever olika våldshandlingar.
Målet var att utifrån forskningsrön utveckla metoder som ökar möjligheterna för offer för våld i nära relationer att söka hjälp och förbättrar myndigheternas förmåga att ingripa i våld i nära relationer.
Databank och chattbot som en kanal för att söka hjälp
En av projektets innovationer var tjänsten AinoAid™ som baserar sig på artificiell intelligens: en databank och en chattbot som hjälper offer för våld i nära relationer att identifiera sin situation och tillhandahåller information och vägledning på flera språk. Den fungerar också som en kanal till servicenätverket och sänker tröskeln för att kontakta myndigheterna.
– Det finns i genomsnitt cirka 600–700 dagliga användare av tjänsten. Det totala antalet användare har varit nästan 44 000 sedan publiceringen i april 2024, säger verkställande direktören och grundaren Anna Juusela från företaget We Encourage, som ansvarade för utvecklandet av tjänsten AinoAid™.
Tjänsten kan utnyttjas av personer som upplever våld, våldsutövare när de söker hjälp, deras närstående och yrkesutbildade personer som i sitt arbete möter klienter som påverkas av våld.
– Den största nyttan med tjänsten har de som vill få ytterligare förståelse för situationer i sina nära relationer som de tycker är svåra och undrar om det kan vara fråga om våld. Tjänsten ger dessutom stöd för att återuppbygga livet efter det att man kommit ut ur våldsamma situationer.
Europeiska kommissionen belönade AinoAid™ som den bästa innovationen 2025.
– We Encourage fortsätter utvecklingen som en del av REACH-projektet, där tjänsten utvidgas till att stödja offer för människohandel och sexuellt utnyttjande, säger Juusela.
Polisyrkeshögskolan deltog i utvecklandet av AinoAid™ genom att producera information om vilka faktorer som hindrar offren från att söka sig till tjänsterna.
– Forskningsresultaten användes vid planeringen av innehållet i chattboten och databanken för att tjänsten så bra som möjligt ska svara mot offrens verkliga behov och situationer, säger Polisyrkeshögskolans specialforskare Jarmo Houtsonen.
Utbildning för aktörer i främsta linjen
Projektet syftade till att utveckla myndigheternas förmåga att bättre svara på våld i nära relationer. Inom projektet skapades en utbildningsplattform vars syfte är att stärka olika aktörers kompetens och beredskap att möta våldsoffer, förbättra det multiprofessionella samarbetet och hjälpa till att identifiera offrens särskilda behov.
Det utbildningsmaterial som utvecklats riktar sig särskilt till aktörer i främsta linjen för bekämpning av våld i nära relationer, såsom poliser, socialarbetare, yrkesutbildade personer inom hälso- och sjukvården och företrädare för organisationer samt sakkunniga inom det juridiska området. Utbildningsplattformen finns tillgänglig på flera språk och fungerar både som en självständig inlärningsmiljö och som materialbank.
– Polamk ansvarade för utvärderingen av utbildningsplattformen och utbildningsmodulerna. Vi samlade in respons om utbildningsplattformens innehåll och funktion från aktörer i främsta linjen för bekämpning av våld i nära relationer i olika delar av Europa. Dessutom deltog vi i produktionen av utbildningsinnehåll. Utifrån utvärderingen utarbetades en handbok med hjälp av vilken utbildarna kan bygga olika kurser, seminarier eller webbseminarier av materialet, säger Houtsonen.
IMPROVE var en fortsättning på projektet IMPRODOVA, vars syfte var att utveckla samarbetet och informationsutbytet mellan polisen och andra aktörer i främsta linjen och på så sätt effektivisera ingripandet i våld i nära relationer.
– Bekämpningen av våld i nära relationer förutsätter forskning också om våldsutövare. I eventuella framtida projekt kan man forska i våldsutövarnas bakgrund och motiv, utveckla förebyggande verksamhetsmodeller samt bygga upp tjänster och stödprogram för dem, funderar Houtsonen.
Det treåriga projektet IMPROVE finansierades ur EU:s program Horisont 2021.
socialShareGray